Mutfağımız
Kahvaltılar
Menü
Sağlıklı Çocuk.
Beslenme piramidi

   
   
ÖNEMLİ GÜNLER
Ç0CUK OYUNLARI
ŞARKILAR
BİLMECELER
MUTFAĞIMIZ

Mutfağımız geniş, aydınlık ve bahçemize bakan yemyeşil manzarasıyla sıcacık bir yerdir.

Sofralarımız neşe içinde yemek yiyen çocuklarımızla şenlenir.

Öğretmenlerimiz ve çocuklarımız yemeklerini hep beraber yer.

Hep tam zamanında ve beraber.

 

KAHVALTILAR

Minik Mucizeler Anaokulunda kahvaltı çok önemlidir.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda çocuklar genelde iştahsız ve fazla seçici olurlar.

Bir çok şeyi bir anda sevmedikleri kararına varılar. Çünkü bedenları henüz acıkacak kadar uyanamamış olabilir.

O halde iştahı getirecek bir çözüm üretmek şarttır. Biz de bunu yaptık...

Minik Mucizeler Anaokulunda kahvaltılar açık büfedir. Çocuklar için hazırlanmış yemek menüsü haricinde açık büfe kahvaltılıklar servis edilir. Bunu yapmamızın en önemli sebebi iştahı uyandırmak ve seçim yapma özgürlüklerini kullanarak yemek seçme alışkanlıklarından uzaklaşmalarını sağlamaktır. Örneğin; sabah kahvaltıda peynir yemesi gereken çocuğumuz eğer beyaz peynir istemiyorsa yerine dil peyniri yemesi önerilir. Böylece peynir alması gereken çocuk bundan kaçmayacaktır.

MENU


Minik Mucizeler Anaokulunda yemek menüleri beslenme uzmanı gözetiminde çocukları gelişimlerini destekleyecek yemek ve içeceklerden hazırlanır.

Okulumuz yemek konusunda da farkını doğal gıdalar tüketme seçimiyle göstermiştir.

Okulumuzda kullanılan süt mandradan getirtilir. Yoğurdumuz mutfağımızda yapılır.

Aynı biçimde kompostolar, reçeller, sıkma meyve suları da paketli ürünler yerine mevsiminde satılan meyvelerden yapılır.

Okulumuzun mutfağında çocukların gelişimini yavaşlatacak paketli şekerli ürünler kullanılmamaktadır.

Aynı özeni arkadaşlarına hediye getirmek isteyen öğrencilerimizin velilerinden de bekliyoruz.

Aylık sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısından oluşturulmuş menümüz her ayın ilk günü velilerimize elden ve/veya mail yoluyla gönderilmektedir.

SAĞLIKLI ÇOCUK

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Ülkemiz nüfusunun çoğunluğunu oluşturan çocuklarımızın da gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması yeterli ve dengeli beslenmeleri ve hareketli bir yaşam sürmeleri ile mümkündür.

 Çocuğun kişiliği özellikle okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi bu yıllara dayanmaktadır. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları önlemede önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

BESLENME PİRAMİDİ